Erdoğan’a İnegöl’den Tam Destek

Türkiye 12. Cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gitti. Resmi olmayan sonuçlara göre Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu.

YSK Başkanı Sadi Güven; ”Geçici ilk sonuçlara göre, 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun 4. maddesi gereğince geçerli oyların salt çoğunluğunu Recep Tayyip Erdoğan’ın aldığı anlaşılmaktadır” dedi.

Bugüne kadar girdiği bütün seçimlerden zaferle çıkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, halkın yaklaşık yüzde 52’sinin oyunu alarak Çankaya Köşkü’ne çıktı. 55 ilde sandıktan birinci çıkan Erdoğan’ın seçilmesiyle birlikte Türkiye, başkanlık sistemine doğru en somut adımı attı. Kullandığı oylarla vesayeti tarihe gömen Türk halkı, “Yeni Türkiye”ye de güven oyu verdi. “Milletin Adamı” parolasıyla yola çıkan Erdoğan, Köşk’teki altıncı sivil oldu. Böylece, asker-sivil eşitliği sağlandı.

Yerel seçimlerde AK Parti yüzde 45.5 oranında oy almıştı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AK Parti’nin Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52 oranında oy olarak partisinin oylarını yüzde 6.5 oranında artırdı. Erdoğan, 2002’den itibaren girdiği 9. seçimde de oylarını artırarak yeni bir rekor kırdı. Ekmeleddin İhsanoğlu ise yüzde 38,3’te kaldı. Erdoğan, 20 milyon 541 bin 254, İhsanoğlu 15 milyon154 bin 629, Demirtaş 3 milyon 836 bin 631 kişinin tercihi oldu.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a Bursa’dan  %54,88 oranında oy çıkarken İnegöl’de ise  % 71, 79 gibi rekor bir oy çıktı. Bursa ve İnegöl seçmeni Cumhurbaşkanlığı seçiminde verdiği yüksek destekle Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın yanında olduğunu göstermesi bakımından merkezi yönetime( Ankara )’ya mesaj olarak yorumlandı.

 

Şaban KORKMAZ

YAZAR BİYOGRAFİSİ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir