HUZUR sadece 23 km. uzaklıkta…

Şehirde yaşıyorsunuz ama şehrin karmaşası ve büyüklüğü karşısında kendinizi küçülmüş, un ufak olmuş hissediyorsunuz. Kafanız da biraz karışık, kentten tamamen kopmak da istemiyorsunuz, hızlı hayatla aranıza sadece biraz mesafe koymak, kendinize ikinci bir hayat şansı tanımak istiyorsunuz. Bunu yapanlar var. Buluştuk, konuştuk, hayatlarının röntgenini çektik.

Geçimlerini ormanda çalışarak ve hayvancılık yaparak sağlayan köylülerin yaşamı kışın daha da zorlaşıyor. Karda hayatlarını güç koşullarda devam ettirmeye çalışan vatandaşlar hayatlarından da köy yaşamından da gayet memnunlar Sülüklügöl köyü sakinleri.

İnegöl’ün doğusunda yer alan Sülüklügöl köyü sadece 23 km mesafe uzaklıkta. Soğuk bir kış akşamı köy kahvesinde görüşüyoruz muhtar Yaşar Yalçın’la ve köy sakinleriyle. Sıcak bir karşılama ve selamlama sonrası başlıyoruz sohbete. 40 haneli bu şirin köyün muhtarı Yaşar Bey anlatıyor,” Köyümüz adını köy arazisinde 2 ayrı yerde doğal göllenmelerde bulunan sülüklerden almaktadır. Günümüzde doğal göllenmeler kaybolmuş ve biriside sivrisinek mücadelesinde kurutulmuştur. Köyümüzün yerleşimi 1893 tarihinde Bulgaristandan göç eden dedelerimiz tarafından kurulmuştur ” diyor muhtar.

Tarımın yok denecek kadar az olduğunu söyleyen Muhtar Yaşar Yalçın,” Geçimimizi daha çok hayvancılıktan ve Ormandan sağlıyoruz. Köyümüzün gençleri genelde İnegöl’de çalışıyor ve köyümüzde ikamet edenlerin çoğu da emekli dolayısıyla köylümüzün ekonomik sıkıntısı yok” diyor.

Şaban Korkmaz

 

Şaban KORKMAZ

YAZAR BİYOGRAFİSİ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir