KAFKAS DERNEĞİ HİZMETE GİRDİ

İnegöl Kafkas Folklor ve Kültür Derneği yenileme çalışmalarının ardından yenilenen yüzüyle bugün yapılan görkemli açılışla hizmete girdi.

Çok sayıda davetlinin katıldığı açılışta Kafkas Dansları Folklor ekibinin sunmuş olduğu gösteri büyük alkış aldı.

Dernek binası eski ve kullanışsız olmasından dolayı yenilenmeye alınmıştı. Yeni ve estetik bir mimari ile gün yüzüne çıkan Dernek binası yediden yetmişe bütün dernek üyelerine hizmet verecek.

Derneğin açılışına Ak Parti Eski Bursa Milletvekili Faruk Çelik, Ak Parti İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç, Ak Parti Bursa Eski Milletvekili Hüseyin Şahin, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl Kaymakamı Şükrü Görücü, Gürcistan Ankara Büyükelçisi Georgi Janjgava, Partilerin İlçe Başkanları, Belediye Başkan Adayları, STK Başkanları ve birçok davetli katıldı.

KAFKAS DERNEK BAŞKANI ÖMER FARUK DEMİRTAŞ

Dernek Başkanı Ömer Faruk Demir, “1977 yılında İnegöl Gürcü halkının kültürel zenginliklerini yaşatmak, birliğini, beraberliğini yaşatmak ve yeni nesillere aktarmak adına kurulan derneğimizin günümüze kadar örnek bir camia olarak gelmesinin sırrı insan odaklı çalışmalarıdır. Hiç bir siyasi, ırkçı fikri olmadan çevresine faydalı, vatanperver örnek bir kuruluştur. Bu sebeptendir ki derneğimiz kuruluşumuzdan günümüze Ülkemizde yaşanan ihtilallere karşı kapatılamayan tek dernektir. Derneğimizin kuruluşundan günümüze kadar yaşatılmasında en ufak emeği olan tüm büyüklerimizi saygıyla anıyorum. Teknolojik ve kültürel anlamda değişen ve gelişen hayatın yeni nesilleri nasılda etkilediğine hepimiz şahit oluyoruz. Bu değişimi hızlı yakalamayı başaran beyinler gelecek nesiller ile daha kolay diyalog kurarak ancak başarılı olabilir ve günceliğini sağlayabilirler. Derneğimiz bu diyalogu Gürcü danslarımızda ki o enerji yakıyı hep canlı tutmuş ve sürekli gençliğin dikkatini çekmiştir. Hatta folklorun yanı sıra sosyal ve kültürel anlamda ki başarılı faaliyetleriyle camiamızda ki yaşlımızın, gencimizin toplanma merkezi haline gelmiştir. Derneğimizin binasında yaptığımız restorasyon çalışmaların da tarzımızı mekanımıza yansıtarak ve yeni nesillere de hitap ederek dernek çatısı altında olma cazipliğini korumaya çalıştık. Bu vesile ile restorasyonda emeği geçen yönetim kurulu arkadaşlarıma, çok değerli iş adamlarımıza, çok değerli büyüklerimize ayrı ayrı teşekkür ediyor ve bu binanın restorasyonunda camiamıza ve tüm dernek üyelerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

İNEGÖL BELEDİYE BAŞKANI ALPER TABAN

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ise; “Bugün Kafkas Folklor Derneğimizin yenilenen yüzünü inşallah burada yeniden sizlerle açmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Bugün şehrimizde dolu dolu açılış programlarına katıldık ve gerçekten şehrimizle övünüyor iftihar ediyoruz. 81 vilayetin tamamından gelmiş Kafkaslardan, Balkanlardan bu coğrafyaların tamamından burada yaşayan hemşerilerimiz var ve şükürler olsun ki huzur içerisinde hoş görü içerisinde, birlik ve beraberlik içerisinde yaşıyoruz. Burada görmüş olduğunuz bütün hemşerilerimiz bu şehre değer katıyor, üretiyor, istihdam fırsatı veriyor, Ülke ekonomisine katkı sağlıyor, vergisini veriyor. Hamdolsun hep birlikte büyük İnegöl, Büyük Türkiye hedefine doğru ilerliyoruz” ifadelerini kullandı.

BURSA BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ

İnegöl´ün de Bursa´nın da renkli bir çiçek bahçesi gibi olduğunu söyleyen Bursa Büyük Şehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Kafkaslardan, Balkanlardan Anadolu´nun değişik yörelerinden göçüp gelen insanlar ve 82 milyon nüfusumuzla et, tırnak gibi olmuşuz.  Allaha hamdolsun üretiyoruz, ihracat yapıyoruz, sosyal ve kültürel faaliyetler yapıyoruz. Aynı zamanda örfümüzü, âdetimizi, yaşıyoruz ve bu güzellikler ile neticesinde ortaya çıkıyor.  Biliyoruz ki Kafkas camiası yıllardan beri bu şehre ve bölgeye değer katmış camialardan bir tanesidir.  Hem Kafkas folklor derneği, hem de Kafkasspor kulübü, ben her iki camiada da görev yapmış ağabeylerimizi, arkadaşlarımızı çok iyi tanıdığım bildiğim için bu konuda ki hüsnü niyetlerini bildiğim için şahit olanlardan bir tanesiyim.  O yüzden kendilerini kutluyorum” şeklinde konuştu.

Gürcistan Ankara Büyükelçisi Georgi Janjgava Türkçe yapmış olduğu kısa bir selamlama konuşmasının ardından dualar ile kurdele kesimi yapılarak açılışı gerçekleştirilen Kafkas Folklor Derneğinde son olarak kurban kesilerek gelen misafirlere içerisi gezdirilip, ikramlarda bulunuldu.

Haber: Şaban Korkmaz

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir