PARLAYAN YILDIZ; BATUM

Ata yurdu Batum’a üçüncü gidişim ve her gidişimde Batum’daki baş döndürücü gelişme şaşırttı beni. Şehir içindeki yolların, kaldırımların hızla yenilenmesinin yanı sıra açılacak yeni otelleri duyunca da “vay be!” oluyor insan.

Batum sokakları, eski ve yeni yapıları bir arada barındırıyor. Burası tipik bir Avrupa şehrinden farksız. Hızla gelişen Batum’la İnegöl’ümüzün, akrabalık bağları, komşuluk bağları ve tarihi bağlarına rağmen ticaret ilişkilerimiz maalesef istenilen düzeyde değil.

Ancak, akrabalık, komşuluk ve tarihi bağlarımızın bulunduğu Batum’da her şey bitmiş sayılmaz.

Tamam, Batum’a para yağdırıyormuş Gürcü yönetimi. Amerika da Ruslar’a karşı destekliyormuş, filan. Ama paradan önce her şey zihniyette bitiyor galiba.

2013 yılındaki ilk gidişimden buyana Gürcistan’ın ikinci büyük şehri olan Batum 6 senede müthiş atılım yapmış. Birçok semti yenileniyor Tüm eski yapılar yavaş yavaş yıkılıyor yerine yeni modern büyük binalar yapılıyor şehir adeta yeniden yapılanıyor.

Türkiye, Gürcistan’la yılda 2 milyar dolarlık ticaret yapıyor. Batum’un tarım, turizm, mobilya, inşaat ve altyapı alanlarında en büyük ihtiyacını Türkler karşılıyor. Başkonsoloslukta yaptığım görüşme esnasında Batum Başkonsolosu Makbule Koçak, fırsatı değerlendirmek isteyen girişimcileri ve İnegöllü mobilya üreticilerini Batum’a yatırım yapmaya davet etti.

Başkonsolosluk ticaret ateşesi Feyza Erdoğan ise Gürcistan Devletinin özellikle yatırımcılara yönelik yeni düzenlemeler yaptığını altını çizerek belirtti.

Tarihi 12. Yüzyıla kadar dayanan Batum geçirdiği hızlı değişimle bugün dünyanın en modern kentlerinden biri olma yolunda hızla ilerliyor. Karadeniz kıyısı boyunca, 7 kilometre uzunluğundaki alana bir yarım ay gibi uzanan Batum, Türkiye sınırına da sadece 20 km. uzaklıkta bulunuyor.

Kafkaslara açılan pencere olan aynı zamanda Hızla gelişen ve değişen Batum’la İnegöl’ümüzün Ticaret bağlarının gelişmesi için İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası, Mobilyacılar Odası ve İMOS gibi çatı kuruluşlarımıza önemli görev ve sorumluluklar düştüğüne inanıyorum.

Türkiye’nin ve İnegöl’ümüzün önemli markası Mobiliyum AVM’nin yönetim kurulu Başkanı Sayın Talha Timur Han’a bir önerim olacak. Mobiliyum AVM’nin Bu yıl yapılacak olan 4.ncü İstişare toplantısını Ata yurdu Batum’da yaparak, Gürcistan ile Türkiye arasındaki ticaret köprüsünün oluşmasına anlamlı bir katkı sağlayabilir. Çünkü mobilya sektörümüz için önemli bir Pazar olan Rusya ve Asya ülkelerine açılan önemli bir pencere olan Gürcistan’nın Parlayan yıldızı Batum, İnegöl mobilyası ihracatında önemli rol üstlenebilecek şehir konumunda olduğu su götürmeyecek bir gerçek.

Ekonomik yönden geleceği parlak Batum’da, yatırım girişimlerinde bulunan, mağazalaşan, bazı İnegöl’lü mobilyacılarımızın varlığı ise ayrıca mutluluk verici bir gelişme olarak görüyorum.

Ata yurdu Batum’da kaldığım 10 günlük sürede Batum’da görüştüğüm İşadamları STK’larının başkanlarından edindiğim izlenimlerim ve benim gözlemlerim bunlar. Girişimci ruha sahip ve mobilyanın başkenti İnegöl’ümüzün komşumuz Gürcistan’ın parlayan yıldızı Batum gerçeğini göz ardı etmeyeceğine inancım sonsuz.

Şaban Korkmaz

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir