DÜNYA’DA İLK VE TEK DİAMOND STAR

TTS INTERNOTIONAL şirketinde İlk ve tek DİAMOND STAR olan Enes Sevinç ile özellikle son yıllarda hızla yaygınlaşan ve milyarlarca dolarlık iş hacmine sahip dev bir endüstriye dönüşen Network Marketing üzerine özel söyleşi yaptık.

2019 yılı Temmuz ayında %100 yerli sermaye ile 2 genç girişimci Veysel Çakır ve Serdar Çetinkaya tarafından Turizmin göz bebeği Antalya merkezli kurulan Türk şirketi TTS INTERNATIONAL, Trans Dermal Medikal Band (akıllı Patch) ürün gamı ile Türkiye ve Dünya pazarına hızlı bir giriş yaptı.

Network Marketing sistemi ile Dünya piyasasına giriş yapan TTS INTERNOTIONAL şirketinde İlk ve tek DİAMOND STAR olan Enes Sevinç ile Network Marketing üzerine keyifli bir söyleşi yaptık. Bu özel söyleşiyi İnegöl Manşet Okuyucuları ile paylaşmak istedik.

Şaban Korkmaz; Enes bey kendinizi bize tanıtır mısınız?

Enes Sevinç;  1985 Yılında Kütahya ili Domaniç ilçesi Çakıl Köyünde dünyaya geldim. İlkokulu Çakıl köyünde, Ortaokulu Domaniç’te okudum, Tavşanlı Meslek lisesi motor bölümü mezunuyum. Evli 3 çocuk babasıyım. Lise eğitimimden sonra başladığım çalışma hayatıma Tekstil fabrikasında başladım. Daha sonra bir müddet yurt dışı işçilik hayatım oldu. TÜVTÜRK’de Teknik eleman olarak çalıştıktan sonra İnegöl’de bir süre Esnaflık yaptım. 2016’dan 2019 yılına kadar ara ara kısa süreli Network Marketing çalışmalarım oldu.

Şaban Korkmaz; Enes bey Network Marketing yapmaya nasıl karar verdiniz?

Enes Sevinç; Samimi olmak gerekirse Network Marketing kariyeri aklımın ucundan bile geçmiyordu. Hatta sektöre karşı fazlası ile önyargılıydım. Bu yüzden Network ile alakalı kaygıları olan insanları çok daha iyi anlayabiliyorum. O zamanlar bana çok basit ve hiçbir işi beceremeyen insanların tutunduğu bir iş dalı olarak geliyordu. Ta ki bir gün çok sevdiğim bir arkadaşımın önerileri sonucu oturup işin tam olarak ne olduğunu dinlemeye karar verene kadar. O gün hayatımın değiştiği gün oldu. Sunumu dinledikten sonra, aslında olaya ne kadar sığ baktığımı anladım. Çünkü kaybedebileceğim hiçbir şey yoktu. Kazanmak veya kazanmamak ise tamamen benim seçimime kalmıştı, kazanmayı seçtim. Çünkü nedense insanlar network sektöründe hep kaybedeceklerini düşünürler ama aslında kaybedecekleri hiçbir şey yoktur.

DİAMOND STAR Enes Sevinç

Şaban Korkmaz; Network Marketing En yalın haliyle nedir ve ne değildir?

Enes Sevinç; Network Marketing en yalın hali aslında tavsiye usulü ile yapılan satış sistemidir. Yani bir ürünü alır kullanır ve eğer memnun kalırsanız sevdiğiniz insanlara tavsiye edersiniz. Onların firma ile yaptıkları alış veriş oranında kazanç elde edilmesidir. Esasen baktığımızda hepimiz her gün aldığımız üründen memnun kalmışsak tavsiye ederiz, bundan dolayı da bir şey kazanmayız. Fakat tavsiye ettiğimiz firmalar eğer Network Marketing sistemi ile çalışıyorsa satışları arttırdığımız için bize pirim öder.

Network Marketing’in ne olmadığına değinecek olursak;

  • Network Marketing yasadışı, dolandırıcılık veya etik olmayan kumar tuzağı değildir.
    • Network Marketing sadece yeni katılımcıların para vermesine dayalı (ponzi sestemi)zengin olma yolu değildir. Onlar piramit organizasyonlardır ve ne yazık ki Türkiye’de de örneklerine rastlanmaktadır.
    • Network Marketing kısa yoldan çabucak zengin olma ticareti değildir. Bilakis emek harcanarak gelir elde edilen bir ticari konseptir.
    • Network Marketing ürünleri piyasa değerinin çok üzerinde fahiş fiyatlara satma işi değildir. Bilakis piyasa ile aynı fiyata hatta daha ucuza temin edebilirsiniz, nedeni ise aracı kurumları ortadan kaldırdığınız için üreticiden son nihai tüketiciye bir aracı yani köprü olma sistemidir 21. yy ticari sistemidir.

 Şaban Korkmaz; Herkes Network Marketing yapabilir mi? Bu işi layıkıyla yapabilmek için hangi özelliklere ihtiyaç var, Olmazsa olmaz diyeceğiniz nitelikler nelerdir?

Enes Sevinç; Network Marketing sisteminin en güzel yanlarından biride diploma, yetenek, yaş, cinsiyet, din, dil, ırk, ayrımı olmaksızın herkes için olmasıdır. Yani isteyen herkesin başarabileceği bir ticari sistemdir. Bir cümle ile özetlemek gerekirse sıradan insanların sıra dışı başarılar elde edebileceği büyük bir endüstridir. Herkes Network Marketing yapabilir ama herkes Network Marketing ile başarılı olamaz. Başarılı olmak için gereken en önemli unsur ise insanlarla çalışmayı çok ve içten sevmek, onları olduğu gibi kabul etmek ve bu insanlarla çalışırken esnek olabilmek. Yöneticilik konusunda kalıplaşmış ve dogmatik düşüncelere sahip bir kişi burada başarılı olamıyor çünkü burada klasik bir satış sistemi yoktur. Network Marketing sistemi bir ev hanımının yapacağı kadar kolay, bir Diplomatın yapacağı kadarda saygın bir meslektir. Doğaldır ki, iyi bir iletişim yeteneği ve durdurulamaz bir iç motivasyonunun yerini hiçbir şey tutmaz.

Şaban Korkmaz; Network Marketing’in yakın geçmişe kadar bir ‘imaj’ sorunu vardı. Kırılıyor mu artık bu olumsuz’ imaj’ ne dersiniz?

Enes Sevinç; Bence doğrudan satışçıların karşı karşıya kaldıkları en büyük zorluk, sektörün imaj problemleridir. Bu da, genel olarak toplumun bilgisizliğinden ve doğrudan satışçıların bir kısmının işleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan işi yapmaya çalışmalarından kaynaklanıyor. Eğer maddi sıkıntı içindeki birisine iş fırsatını anlatmaya pahalı bir spor otomobille gider, koluma da altın bir saat takarsam, o kişide olumsuz duygulardan başka bir şey yaratamam. Böyle durumlarda akıllı davranmanın önemi büyüktür.

Başarıyla birlikte gelecek ödülleri göstermek elbette gerekli, bunu tartışmıyorum. Ancak bu, ılımlı bir biçimde yapılmalıdır. İnsanlar, sahip olduklarının ancak iki katını, belki birkaç katını hayal edebiliyorlar. Bu, çok katlı pazarlama kariyerimin ta başlarında öğrendiğim bir ilkedir.

Şaban Korkmaz; Network Marketing terminolojisi içinde sıkça rastlanılan iki kavram: doğrudan satış ve çok katlı pazarlama. Bunlar ne anlama geliyor?

Enes Sevinç; Çok katlı pazarlama, doğrudan satışın geliştirilmiş bir şeklidir. Doğrudan satış, satışın nasıl ve nerede yapıldığını ifade eder, çok katlı pazarlama ise yapılan satışın nasıl kazanca dönüştürüldüğünü. Çok katlı pazarlama sistemini uygulayan bir şirkette faaliyet gösterenler sadece kişisel satışlarından değil, bunun yanında kendi ekiplerinde bulunan kişilerin satışları üzerinden de kazanç elde ederler.

DİAMOND STAR Enes Sevinç

Şaban Korkmaz; Bu işin artık bir sektör ya da kendi dinamikleri olan bir endüstriye dönüştüğü söylenebilir mi?

Enes Sevinç; Elbette söylenebilir ama sadece bir endüstri değil milyar dolarlık bir endüstridir. Dünyanın en büyük iki kozmetik markası Avon ve Mary Kay de Network Marketing firmalarıdır. Bugün Amerika nüfusunun % 50’si Malezya nüfusunun %47’si gelirini bu sektörden elde etmektedir. Japonya’da her 6 insandan 1′i Network Marketing yapıyor ve sadece Amerika’daki aktif çalışanların sayısı son 7 yılda iki katına çıktı. Amerika ekonomisi son 10 yılda 10 milyon yeni milyoneri Network Marketing sayesinde ortaya çıkardı.
Muhtemelen Biz bu röportajı yaparken dünya genelinde yaklaşık 70 bin insan Network Marketing’e başlayacak.
Milyarder iş adamları akıllı; paranın nereye gittiğinin farkında ve birçok insan Network Marketing ile bu sırrın gücünün farkına vardı.

Dünyanın en zengin 3. iş adamı ve dünyanın en önemli yatırımcılarından biri olan Warren Buffet 2006′da bir düzineye yakın Network Marketing şirketi satın aldı. Ve bu yatırımları için söylediği tek şey;” Bugüne kadar yaptığım en iyi yatırımlar.”

Şaban Korkmaz; Sektörde hiyerarşik bir sistem var mı?

Enes Sevinç; Büyük ve ciddi her sektörde olduğu gibi Network Marketing sektöründe’de hiyerarşi vardır. Fakat bilinen ast üst hiyerarşisinden farklıdır. Hiç bilmediğiniz bir işe başlarken ne yapmanız gerekir? Elbette işi bilen birinin desteğine ihtiyaç duyarsınız. Network Marketing sisteminde size referans olan kişi sizi destekler ama bir amir veya patron olarak değil, bir rehber ve yol gösteren olarak. Çünkü amacı sizin başarılı olmanızdır.

 Şaban Korkmaz; Tek başarı kriteri daha fazla para kazanmak mı, yoksa bir kariyer yolculuğundan söz edebilir miyiz? Örneğin; bu işe yeni başlayan biri ile sizin statü farkınız var mı?

Enes Sevinç; İnsanlarımızın yanılgıya düştükleri bir diğer husus da bu işi sadece para kazanma işi olarak görmeleridir. Oysa Network Marketing de para kazanmadan önce kazanmanız gereken ve para ile satın alamayacağınız kazanımlar söz konusudur. Bu kazanımları elde ettikten sonra kazançta kendiliğinden geliyor. Kariyer olarak bakacak olursak, uluslararası anlamda başka işlerde uzun yıllarda elde edemeyeceğiniz kariyeri Network Marketing sisteminde daha kısa zamanda yakalarsınız. Network Marketing sisteminin diğer bir güzel yönü ise herkese eşit şartlar sunulmasıdır. Yani bugün başlayan bir kişi de benimle eşit şartlara sahiptir. Bununla birlikte bu işte elde ettiğiniz başarılar göz önünde bulundurularak size biçilen bir statü vardır.

Şaban Korkmaz; Bu sektöre yönelik ‘ek kazanç için yapılabilecek ek iş’ şeklinde bir algı var. Bu doğru bir algı mı?

Enes Sevinç; Network Marketing işine başlayan birçok kişi ek gelir elde etmek için başlar. Fakat ilerleyen zaman içerisinde elde ettiği kazanca göre asıl işi olarak yapmaya devam ediyor. Tabii, baktığımızda birkaç yıldır bu işi hala ek gelir elde etmek için yapanlarda mevcuttur. Bu durum biraz da bakış açısı ile alakalıdır. Yani Network Marketing sisteminde ne kadar kazanç elde edeceğinize siz karar verirsiniz. Bu doğrultuda gelirinizi belirler ve o oranda çalışırsınız.

Şaban Korkmaz; Sektörün Türkiye’deki durumu hakkında bir bilgi verebilir misiniz? Ne kadarlık bir iş hacminden söz ediyoruz? Çalışan kişi sayısı kaç?

Enes Sevinç; Doğrudan satış, 1990’lı yıllarda çok katlı pazarlama modelini tanımamızla birlikte, toplumumuzda giderek artan bir ilgi görmektedir. Günümüzde 600.000 kişinin part-time veya full-time olarak bu işle ilgilenmekte olduğu tahmin ediliyor. Aslında doğrudan satış kavramı henüz Türkiye’de iyice anlaşılmadı. Ayrıca, ülkemizde bu kavramın çok iyi tanıtılmadığı ve faydalarının çok iyi bilinmediği düşüncesindeyim.

Şaban Korkmaz; Sektörün Türkiye’deki geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Enes Sevinç; Kesinlikle çok büyük bir hızla büyüyecek Türkiye’nin daha çok büyümesi lazım. Birbirinden öğrenmeyi, hep bir arada yaşamayı bu kadar çok seven bir kültüre, çok uyumlu bir çalışma biçimi sunuyor Network Marketing. Ve üstelik çok genç ve ne yazık ki çoğu işsiz bir nüfusumuz oluşmaya başladı. İnsanlar sektör ile alakalı doğru yönlendirildiklerinde yüzyılın mesleği olan Network Marketing’e talep daha da artmaya devam edecektir.

Şaban Korkmaz; Bu işte başarılı olmak için çok yüksek bir iç motivasyona ihtiyaç duyuluyor olmalı. Bu motivasyonu nasıl sağlıyorsunuz ve bu konuda yeni başlayanlara ne önerirsiniz?

Enes Sevinç; Çok güzel bir noktaya temas ettiniz. Motivasyon gerçekten bu sektörün olmazsa olmazlarından biridir. Çok katlı pazarlama sektöründe yaşadığımız en büyük sıkıntı insanların motivasyonlarını kaybederek ”Pes ediyorum!” demeleridir. Sorun bu kişilerin bir kaç ayda dünyayı fethedeceklerini diğer bir deyişle kısa yoldan zengin olacaklarını düşünmelerinden kaynaklanıyor.

”Nerden biliyorsunuz?” derseniz, ben de işe ilk başladığımda aynen böyleydim!

En önemlisi de Network Marketing işini kısa zaman zarfı içinde büyük paralar kazandırmaya dayalı bir girişim olarak düşünülmesidir. Bu iş zaman alan kişisel gelişim işidir. Girişimci ve lider olmak için yeteneklerini ne kadar çok geliştirirsen, o kadar çok başarılı olursun. Bu konsept benim için çok önemli olup, başarımın temel sebeplerinden biridir.

Dayanma gücünüzü arttırmak için, girişimci özellikleriniz üzerinde çalışın, Network Marketing sektöründe başarılı olmuş kişilerin deneyimlerinden faydalanın, okuyun araştırın kısacası ne gerekiyorsa onu yapın. Girişimci olabilmeniz için zaten piyasada birçok kaynak mevcuttur. Son olarak size bu işte motivasyonunuzu yüksek tutmanız için tavsiye edebileceğim ve sonuna kadar inandığım 4 kelimem var;
ASLA AMA ASLA PES ETMEYİN!

DİAMOND STAR Enes Sevinç

Şaban Korkmaz; Son olarak işinizden memnun musunuz? Alternatif kariyer arayışında olan gençlere neler öneriyorsunuz?

Enes Sevinç; Memnun olmaktan ziyade, Network Marketing ile çalışma kararımı hayatımda aldığım en iyi karar olarak görüyorum. Network Marketing’den sonra hayatım her anlamda değişti.

Ve elbette günümüz için önemli istihdam alanlarından biri de Network Marketing. İyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Network Marketing sıradan insanların sıra dışı başarılar elde edebileceği en büyük fırsattır. Avrupa bu fırsatı çok iyi değerlendirdi. Bizim de günümüzün en modern ve en gelişmiş ticari sisteminden en üst düzeyde istifade etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Şaban Korkmaz; Türkiye ile birlikte 17 ülkede faaliyet gösteren TTS INTERNATIONAL Şirketinde başarılı bir çalışma ile ilk ve tek DİAMOND STAR kariyerine ulaşan Sayın Enes Sevinç ile Network Marketing sistemi hakkında ve bu sistemde nasıl başarılı olunuru konuştuk. Dolayısıyla İnegöl Manşet Gazetesi olarak Bağımsız girişimciliğe adım atmak isteyenlere faydalı oluruz.

Enes Sevinç; Network Marketing işini yapmak isteyenlere faydalı olacağını düşündüğüm bu söyleşi için İnegöl Manşet Gazetesi İmtiyaz sahibi Şaban Korkmaz’a ve ekibine Teşekkür ediyorum.

HABER RÖPORTAJ: Şaban Korkmaz

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bursa escort bursa escort mersin escort konya escort